Stałe paliwo to nie tylko gaz ziemny, drewno, węgiel, czy propan, ale również olej opałowy, energia elektryczna oraz palety. Wybór jednego rodzaju paliwa nie jest łatwy, tym bardziej, że każdy z nich ma swoje zalety. W tym artykule dowiesz się, jakiego rodzaju plusy i walory ma ogrzewanie pomieszczeń wybranym paliwem.

Jeśli chcemy zdecydować się na gaz ziemny, musimy wiedzieć, że takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim ważne jest to, że nie trzeba go nigdzie magazynować, więc nie będziemy potrzebowali przeznaczać dla niego oddzielnego pomieszczenia, w jakim można by było go składować. Nie można też zapominać o tym, że jest to paliwo bardzo ekologiczne. To, co jeszcze może przemawiać za wyborem właśnie gazu ziemnego jest jego cena – paliwo to nie należy do najdroższych i jest tanie w eksploatacji. W dodatku możemy uregulować należność dopiero po zużyciu, a nie przed. Niewątpliwą zaletą jest również to, że można się zaopatrzyć w kocioł, który będzie samoobsługowy ze względu na to, że jest on w pełni zautomatyzowany. Warto też dodać, że wybór gazu ziemnego wiąże się z dużą oszczędnością, ponieważ można nim ogrzewać także wodę, jak i użytkować go podczas gotowania.

Z kolei drewno jest odnawialnym źródłem energii i ekologicznym ponieważ podczas spalania jest wytwarzana taka ilość dwutlenku węgla, jaka jest pochłaniana przez drewno w czasie wzrostu. Wybierając drewno, możemy też liczyć na relatywnie niewielki koszt, gdyż drewno jest stosunkowo niedrogie. Jeśli chcemy postawić na ekologiczne rozwiązanie podczas ogrzewania pomieszczeń, warto pomyśleć właśnie o drewnie.

Jeśli będziemy chcieli opalać węglem, to za tym wyborem może przemawiać przede wszystkim to, że jest to popularny rodzaj paliwa, co też przekłada się na jego przystępną cenę. Zauważymy też, że kiedy będziemy chcieli kupić kocioł, w jakim będzie można ogrzewać węglem, to taki wydatek nie będzie nas kosztować krocie, gdyż kotły na węgiel należą do najtańszych urządzeń tego typu dostępnych na rynku.

Jeżeli zależy nam na stosowaniu takiego paliwa, przy którym będziemy mieć najmniej pracy, to warto wziąć pod uwagę propan. Przekonamy się o tym, że ogrzewanie propanem jest komfortowe, ponieważ nie trzeba cały czas obsługiwać pieca. Można zdecydować się na takie urządzenie do ogrzewania, które będzie zautomatyzowane. Dobrą informacją jest również to, że w razie, gdyby zaistniała taka potrzeba, można bardzo łatwo zmienić ogrzewanie propanem na ogrzewanie gazem ziemnym.

Do wyboru mamy jeszcze olej opałowy, który jest rozwiązaniem może nie tak ekologicznym, jak drewno, ale zdecydowanie bardziej będziemy dbać o środowisko, niż gdybyśmy zdecydowali się na ogrzewanie węglem. Warto też zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie olejem opałowym, będziemy mogli ten proces zautomatyzować, więc jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie. Dobrą informacją jest też to, że sami możemy zadecydować o tym z usług jakiego dostawcy będziemy w tym przypadku korzystać.

Możemy również zdecydować się na palety. Będzie to idealny wariant, jeśli zależy nam na oszczędnościach finansowych, gdyż ten rodzaj paliwa opałowego nie należy do najdroższych. W dodatku ogrzewanie wnętrza domu za pomocą palet jest wyjątkowo ekologiczne.

Ostatnim sposobem na zapewnienie sobie ciepła w pomieszczeniach, jest ogrzewanie energią elektryczną. Takie wyjście jest szczególnie komfortowe, jeśli planujemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe – wtedy możemy liczyć na stosunkowo niewielkie koszty inwestycyjne, na niezawodność tego sposobu ogrzewania, a także na nieduży koszt, jaki wiąże się z eksploatacją.