Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji jakie podejmujemy na etapie budowy domu. Najważniejszym czynnikiem są zazwyczaj koszty, jednak nie powinna być to jedyna kwestia, którą się kierujemy. Bardzo ważna jest też wygoda codziennego użytkowania, a coraz częściej  bierzemy również pod uwagę ekologię.

Zalety ogrzewania olejem opałowym

Ogrzewanie domu za pomocą oleju opałowego to przede wszystkim duża wygoda. Pieca nie trzeba praktycznie wcale obsługiwać, nie jest konieczne dokładanie paliwa ani wygarnianie popiołu. Jeśli zaopatrzymy piec w odpowiednią ilość oleju opałowego, przez długi czas nie musimy się martwić o nasze ogrzewanie. Paliwo możemy zamówić u dostawcy razem z transportem, co jest dużym ułatwieniem. Dodatkowym plusem jest to, że olej spala się w stu procentach, czyli jest bezpieczny dla środowiska.

Co jest potrzebne do ogrzewania olejowego?

Podstawą tego typu ogrzewania jest kocioł olejowy. Może on być jednofunkcyjny czyli służący tylko do ogrzewania albo dwufunkcyjny, za pomocą którego możemy też zapewnić sobie ciepłą wodę. Kotły możemy podzielić też na kondensacyjne i niekondensacyjne.  Kotły na olej są całkowicie zautomatyzowane. Olej opałowy doprowadzany jest do kotła za pomocą przewodów łączących go ze zbiornikiem. Kotłownia powinna być na tyle przestronna aby pomieścić zarówno kocioł jak i zbiornik. Przechowywanie oleju w zbiornikach na zewnątrz nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ niskie temperatury mogą powodować wytrącanie się parafiny, co może doprowadzić do zatkania się przewodów. Innymi niezbędnym elementami instalacji olejowej są pompa oraz filtr olejowy.

Ile kosztuje ogrzewanie olejem opałowym?

Ogrzewanie olejowe jest na pewno droższe od węglowego, jednak komfort jego użytkowania jest nieporównywalnie większy. Jedyne co musisz zrobić, to uzupełnić zbiornik w zapasy oleju i ustawić optymalna temperaturę na piecu. Nie zapominajmy też o tym, że dzięki temu rozwiązaniu nie przyczyniamy się do powstawania szkodliwego smogu.