Zależnie od tego, jakim paliwem będziemy ogrzewać, konieczny jest wybór odpowiedniego kotła. Zatem może to być kocioł gazowy, olejowy, bądź też na paliwo stałe. Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego kotła, musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego dostępność, cenę, czy metraż budynku, ale również komfort użytkowania, w tym możliwość automatycznego sterowania.
Gaz ziemny
Gaz ziemny jest naturalnym paliwem o bardzo dużej wartości opałowej, który można z powodzeniem magazynować w zbiornikach. Można go dostarczać zarówno w butli, jak i za pośrednictwem rurociągu. Warto zauważyć, że podczas spalania gazu do atmosfery nie przedostaje się dwutlenek siarki, natomiast ulatnianie się dwutlenku węgla, czy azotu, jest zniwelowane do minimum. Dostępne są różne kotły, w jakich można spalać gaz, a więc kotły jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, a także kotły kondensacyjne i kotły z zamkniętą komorą spalania.
Ogrzewanie za pomocą oleju
Olej opałowy to wydajne paliwo, które cechuje się znaczną efektywnością spalania. Ważne jest to, aby pamiętać, że zbiorniki na olej muszą być przechowywane w pomieszczeniu o wysokiej odporności ogniowej tak ścian, jak i stropu. Jeśli nie możemy wyodrębnić takiego magazynu na zbiornik, to alternatywą może być umieszczenie go pod ziemią. Jeśli chodzi o dobór kotła, który byłby przystosowany do spalania oleju grzewczego, to można wyróżnić kotły jednofunkcyjne, kotły dwufunkcyjne, a także kotły kondensacyjne.
Spalanie drewna
Drewno jest najstarszym surowcem, jaki wykorzystuje się do ogrzewania wnętrza. Jego wartość opałowa jest tym większa, im dłużej drewno się sezonuje. By spalanie było jak najbardziej wydajne, warto sezonować drewno przez rok lub dwa. Wartość opałowa drewna wzrasta wraz ze spadkiem jego wilgotności. Drewno można z powodzeniem spalać w kotłach z górnym, bądź z dolnym spalaniem, a także w tych zgazowujących drewno.
Ogrzewanie za pomocą węgla kamiennego
Pomimo tak wielu różnych możliwości ogrzewania wnętrza, wciąż największym zainteresowaniem w naszym kraju cieszy się węgiel kamienny. Jest wiele rodzajów węgla kamiennego, który może służyć za opał, zatem wyróżnić można: orzech, koks, miał, a także eko groszek. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego kotła, to warto zauważyć, że będzie on zależeć od tego, jakim konkretnie węglem będziemy ogrzewać dane pomieszczenia. Jeśli zdecydujemy się na orzech lub na koks, wtedy najlepiej zdecydować się na kotły c.o. z górnym, bądź z dolnym spalaniem. Z kolei spalanie miału wiąże się z koniecznością użytkowania kotła z nadmuchem. Jeśli chodzi o spalanie eko groszku, to można zastosować do tego celu praktycznie każdy rodzaj pieca węglowego, w tym do kotłów z paleniskiem retortowym, które cechują się efektywnością i są ponadto ekologiczne.
Brykiet opałowy
Brykiet opałowy należy do surowców odnawialnych. Jeśli chodzi o dobór pieca, to najlepszy będzie kocioł wrzutowy. Brykiet można wykorzystywać nie tylko do ogrzewania pomieszczeń, ale również jako rozpałkę, bądź też jako element mieszanki węglowej. Warto zdecydować się na ten surowiec chociażby z tego względu, że zapewnia równomierne tworzenie się płomienia. Ponadto żar utrzymuje się przez kilka godzin, zapewniając stałą temperaturę spalania.
Biomasa
Biomasa, a więc pelety powstają z obróbki drewna, są więc granulatem drzewnym, który dostępny jest w sprzedaży w postaci małych wałków, które są całkowicie naturalne, bez domieszek związków chemicznych. Pelety mogą być też wykonane ze słomy, z łusek słonecznika, bądź z owsa. Jeśli chodzi o dobór odpowiedniego kotła, to najlepszy będzie kocioł z systemem automatycznego podawania paliwa.