Sezon jesienno – zimowy jest okresem największych wydatków dla właścicieli domów jednorodzinnych. Jako że budynek wymaga nieustannego ogrzewania, liczyć należy się z wysokimi kosztami. Rodzaj palia wykorzystywany do utrzymania optymalnej temperatury najlepiej wybrać już na etapie budowy domu. Jednym z nich jest olej opałowy. Jakie są jego główne zalety?

Olej opałowy w roli paliwa grzewczego będącego podstawą centralnego ogrzewania jest bardzo często wybierany w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci gazu ziemnego. Jeszcze do niedawna systemy grzewcze na olej opałowy nie należały do najefektywniejszych. Obecnie uległo to jednak zmianie, między innymi za sprawą nowoczesnych olejowych kotłów kondensacyjnych.

Olej opałowy najprościej opisać można jako pochodną ropy naftowej powstałą podczas jej przerobu, wykorzystywania w roli paliwa grzewczego w instalacjach centralnego ogrzewania oraz piecach przemysłowych. Wyróżnić można 3 główne rodzaje oleju opałowego – lekki, średni oraz ciężki. Każdy z nich różni się od siebie składem, gęstością oraz właściwościami.

Jakie są zalety oleju opałowego?

  • Zawiera on niewielki procent siarki, a co więcej – jest paliwem praktycznie bezodpadowym, a co za tym idzie – w procesie jego spalania uwalnianych jest znacznie mniej szkodliwych związków. To paliwo ekologiczne, a kotły olejowe są urządzeniami przyjaznymi dla środowiska.
  • Olej opałowy jest paliwem powszechnie dostępnym dzięki rozległej sieci dystrybutorów, będących w stanie szybko oraz sprawnie realizować zamówienia. Oprócz tego, nie ma tu konieczności wykonywania kosztownych operacji przyłączenia budynku do sieci, z czym mamy do czynienia w przypadku gazu ziemnego.
  • Stosunkowo wysoka temperatura zapłonu oleju opałowego (minimum 55 stopni Celsjusza), skutecznie minimalizuje niebezpieczeństwo nagłego wybuchu spowodowanego przypadkowym zapłonem. Sprawia to, że instalację grzewczą bazującą na oleju opałowym można z powodzeniem założyć wewnątrz budynku, co jest niemożliwe w przypadku gazu płynnego.