Olej opałowy musimy przechowywać w specjalnie do tego celu przeznaczonych zbiornikach, a żeby było to bezpieczne, nie możemy zapominać o odpowiednich warunkach, w jakich muszą być magazynowane. Jest to istotne z tego względu, że w razie gdyby doszło do wycieku oleju, zbiornik nie będzie stwarzać zagrożenia pożarowego.

Pomimo tego, że zbiornik na paliwo w oleju opałowego można zainstalować w każdym miejscu w kraju, musimy pamiętać o tym, że z taką instalacją wiążą się dość duże koszty, zwłaszcza, jeśli zależy nam na ty, by zawartość jednego zbiornika wystarczyła na cały sezon grzewczy. Musimy mieć tę świadomość, że gdy będziemy przechowywać zbiornik przez dłuższy czas, taka sytuacja stwarza zagrożenie pożarowe, w razie gdyby doszło do wycieku.

Jaki zbiornik na olej opałowy będzie najlepszy

Do wyboru mamy dwie opcje, czyli zbiornik jednopłaszczowy, bądź dwupłaszczowy. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik, to przeważnie jest on zrobiony z polietylenu PE-HD, ewentualnie z blachy stalowej.

Jeśli zdecydujemy się na zbiornik jednopłaszczowy, musimy pamiętać o tym, by został on umieszczony w specjalnej wannie wychwytującej, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie w razie, gdyby doszło do wycieku oleju.

Natomiast zbiorniki dwupłaszczowe są lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego też nie ma w tym przypadku konieczności instalowania wanny, a zamiast tego można podłączyć taki zbiornik bezpośrednio. Warto podkreślić, że zarówno zbiorniki jednopłaszczowe, jak i dwupłaszczowe można łączyć w baterie, które są dostosowane pod względem formy do kształtu pomieszczenia, w jakim mają się znaleźć, a także do wymaganej objętości paliwa.

Zbiornik powinien być również zabezpieczony przed przenikaniem zapachu oleju opałowego, zatem jeśli będziemy kupować taki zbiornik, musimy się dowiedzieć, czy posiada on takie zabezpieczenia. Jeśli nie będzie w nie zaopatrzony, wówczas musimy liczyć się z tym, że nieprzyjemna woń będzie się przedostawać do innych pomieszczeń, które znajdują się w pobliżu miejsca, w którym magazynujemy zbiornik z olejem.

Ze względu na długi czas przechowywania zbiornika w jednym miejscu, powinien być on odpowiednio zabezpieczony przed niekontrolowanym wyciekiem paliwa. Jeśli zdecydujemy się na zbiornik dwupłaszczowy, wówczas przekonamy się, że w takim zbiorniku zabezpieczenie stanowi ciecz, która znajduje się pomiędzy zewnętrznym i wewnętrznym zbiornikiem. Jeżeli pojawi się nieszczelność, wtedy ta ciecz uruchamia sygnalizację alarmową. Z kolei jeśli wybierzemy zbiorniki jednopłaszczowe, wówczas zabezpieczeniem jest specjalna sonda, która informuje o nieszczelności – instaluje się ją w pomieszczeniu ze zbiornikiem.